Máte (takmer) po 50-tke a hľadáte prácu? Máme pre vás možné riešenie!

1907

Na trhu práce patria často medzi najproblematickejšie skupiny mladí ľudia, alebo ženy a muži blízko dôchodkového veku. Pri mladých sú problémy najčastejšie s ich zatiaľ neexistujúcou praxou a nespokojnosťou s platovými podmienkami, či s vykonávaním konkrétnej profesie, ktorú im ponúkajú voľné miesta na trhu práce. Ako je to však u ľudí starších ako päťdesiat rokov, ktorí majú dostatok skúsenosti, sú často skromnejší, aspoň čo sa týka platového ohodnotenia a u žien nehrozí, že odídu na materskú dovolenku? Je pre nich dostatok pracovných ponúk? Chyba je na strane zamestnávateľa, alebo na strane päťdesiatnikov? Aké sú najčastejšie problémy spojené s hľadaním práce po päťdesiatke a ako ich riešiť?

Vek

Vek človek nezastaví, no môže sa o seba dobre starať, športovať a vyzerať mladšie. S pribúdajúcimi rokmi musí viac dbať na stravu, ktorá tvorí v snahe chudnúť najpodstatnejšiu zložku celého procesu. Prejedanie sa, jedlá s veľkým obsahom nezdravých tukov a cukrov treba obmedziť na minimum. Zamestnávateľ určite ocení aj tieto vaše aktivity, najmä ak ide o profesiu, ktorá je fyzicky náročnejšia.

Veľa robí aj účes a oblečenie. Pozrite si, čo sa aktuálne nosí, nechajte si poradiť od známych, v čom vyzeráte najlepšie. Upravte si bradu. Ženy sa môžu prikrášliť aj maľovaním.

Azda najväčší dôkaz toho, že VEK je len ČÍSLO- Jaromír Jágr.

Ovládanie PC a jazyk

Nie vždy je na vine vek. Mnoho zamestnávateľov totiž požaduje pre dané voľné miesta schopnosti, ktoré u tejto vekovej kategórie výrazne absentujú. Najčastejšie sa jedná o jazykové požiadavky, no nezaostávajú ani problémy s ovládaním počítača.

Učíme sa celý život. Nemali by sme preto odmietať ani najnovšie trendy v oblasti digitalizácie. Niektorí zamestnávatelia uvádzajú na papieri zložito vyzerajúce požiadavky pre ovládanie počítača a jeho operačného systému. Skutočnosť je však niekedy taká, že v samotnej praxi si vystačíte aj so základmi a pre vašu prácu vám nebude treba žiadne komplikované používanie počítača. Ak však neovládate ani samotné základy, potom bude pre vás pochopiteľne ťažké splniť akúkoľvek úlohu, pri ktorej je potrebné použiť počítač. Spýtajte sa napríklad priateľov alebo rodiny, určite vás radi naučia pracovať s počítačom.

S jazykmi je to ťažšie, no ani tu sa netreba vzdávať. Existujú rôzne kurzy a jazykové školy (samozrejme takéto kurzy sú dostupné aj pre prácu s počítačom). Pomôže aj pozeranie filmov, hranie hier a knihy písané v danom jazyku.

Práca s PC nie je programovanie a dá sa naučiť.

Rýchlosť

Každý deň nás tlačia rôzne termíny a všetci chceme všetko hneď. Rýchlosť je v dnešnej dobe veľmi dôležitá. Jeden z personalistov sa vyjadril, že sa mal rozhodnúť medzi päťdesiatročným mužom so skúsenosťami z vedenia rodinnej firmy, úradníckou prácou, podnikaním a ambicióznym tridsaťročným mužom bez výraznejších skúseností. Vybral si druhého spomínaného. Prečo? Riešil úlohy oveľa rýchlejšie ako jeho konkurent. To vám prezradí len máloktorý pracovný portál a niektorá profesia doslova vyžaduje, aby bol človek obratný a rýchly.

Múdrosť hovorí „dvakrát meraj a raz strihaj“. Samozrejme, podobne ako si po sebe treba prečítať slohovú prácu alebo diktát, je potrebné skontrolovať aj našu pracovnú úlohu. Avšak, bolo by podľa vás správne na úkor kontroly nestihnúť dopísať jednu celú vetu? Pravdepodobne nie. Preto je pri úlohách, ktoré vám zadá zamestnávateľ či personalista na pohovore, potrebné niekedy nebyť detailistom a puntičkárom, ale zamerať sa na to nevyhnutné. Treba si však dať pozor o aký typ úlohy ide. Existuje viacero návodov, ako pracovať čo najefektívnejšie a to aj v strese. Hlavne si však treba veriť.

Nemusíte byť Usain Bolt.

Dojem

Osobný pohovor je špecifický aj tým, že si naň zamestnávateľ nie len preverí informácie uvedené v životopise, no vytvorí si o vás celistvý dojem aj na základe vášho správania a vystupovania. Ľuďom po päťdesiatke najčastejšie vytýkajú, že pri osobnom kontakte pôsobia znechutene a neisto. To všetko je opakom mladých, optimisticky naladených ľudí, ktorí aj keď nedosahujú kvality päťdesiatnika, nepripúšťajú si to a nepodceňujú sa, ako to často robia ľudia v pokročilejšom veku.

Tí sú frustrovaní hlavne kvôli predchádzajúcim nezdarom pri hľadaní práce. Mladý človek vie takéto neúspechy rýchlejšie hodiť za hlavu. To by ste mali aj vy, keďže na pracovných portáloch pribúdajú v súčasnosti deň čo deň nové a nové pracovné ponuky, na ktoré môžete zareagovať.

Úsmev robí zázraky.

Na pohovor teda treba prísť vždy dobre naladený a sebavedomý. Deň pred ním si spravte pohodu, robte to, čo vás teší a hlavne sa dobre vyspite. Cestou si môžete pustiť svoju obľúbenú muziku alebo prečítať knihu. Pomôže aj pohodlné oblečenie, v ktorom sa cítite najlepšie. Samozrejme, s ohľadom na to, kam sa chystáte, preto by sme domáci úbor z pochopiteľných príčin neodporúčali.

Čo však treba mať na pamäti je to, že ak nejde o život, nejde o nič. Na pohovore môžete len získať. Ak nezískate prácu, tak cennú skúsenosť a možno aj nové kontakty. Vek je len číslo. Ide hlavne o to, ako sa vy sami vnímate a cítite. Pozrite na starších športovcov, ktorí veľmi často úspešne konkurujú aj ich o desať rokov mladším súperom. Prečo by to teda nemohol byť aj váš prípad?

Hlavne nevešajte hlavu. U nás na Novyjob.sk predsa nájdete hromadu zaujímavých pracovných ponúk!

Dojem a vlastný pocit je viac ako vek.

ZOBRAZIŤ VŠETKY PRACOVNÉ PONUKY NA NOVYJOB.SK
(kliknite sem)

Autor: František B. | Foto: Pixabay.com, Twitter